Naše civilizace, jak ji známe dnes, je neodmyslitelně vázána na pokrok v chemii a hluboce váží odpovědnost k lidem a k příštím generacím. Mnoho věcí, které se dnes zdají být naprosto normální, bylo před nedávnou dobou nemyslitelných. Díky chemii je dnes mnoho lidí pravidelně zásobováno potravinami, dostatečným množstvím účinných léků a dalšími hodnotami tak, že střední doba života lidí roste a je dvojnásobná ve srovnání se stavem v minulém století. Ve svém každodenním životě také přijímáme výhody používání stále lepších materiálů. Nicméně jsou chemici stále konfrontováni s potřebou nových řešení. Dramaticky rostoucí množství lidí na Zemi musí být nejen nasyceno, ale i ošaceno a stále ještě mnoho nemocí nemůže být ani léčeno. I v nadšení pro nové objevy chemici nikdy neztrácejí ze zřetele etické a společenské standardy. Je samozřejmé, že všechny nové metody a pokrok obsahují rizikové faktory, jež jsou kriticky vnímány širokou veřejností. Bezpečnostní standardy jsou v celém oboru vysoké, což spolu s vysokou úrovní chemického vzdělávání a bezpečnostní výchovy vytváří jedinečné podmínky pro další rozvoj. Chemici jsou si vědomi šíře problematiky a dopadu své práce a vědomě přebírají odpovědnost k příštím generacím stejně jako k vysokému standardu života, který by měl pokračovat do budoucna. ČSCH podporuje svobodu, toleranci a pravdu ve vědě a k této podpoře zavazuje své členy. Za zvláštní poslání bere na sebe snahu o zlepšování pozice chemie, chemických vědomostí a dovedností. Všichni členové ČSCH jsou si vědomi faktu, že jako odborníci jsou zvláště odpovědni za dopad své práce na lidi a životní prostředí. ČSCH a její členové podporují a prosazují udržitelný a trvalý rozvoj společnosti, hospodářství a životního prostředí. V jejich činnosti je vždy obsažen prvek odpovědnosti příštím generacím. Dodržují všechna zákonná ustanovení týkající se jejich práce, jejich výsledků a dopadu a jsou proti zneužití chemie, jak např. při vyvíjení chemických zbraní nebo návykových látek. Jsou zavázáni k použití pravdivých údajů při získávání a šíření chemických znalostí a nepoužívají nečestných metod. Jednání proti těmto principům ničí pověst profese jako takové a je neslučitelné se členstvím v ČSCH. Chemici nesou osobní odpovědnost za svoji práci a za informace produkované jako její důsledek. Přitom musí brát na zřetel kterýkoliv z následujících požadavků tak, jak mohou být použity v jejich vlastním oboru. K naplnění těchto idejí se členové ČSCH zavazují:
- Identifikovat účel kterékoliv zamýšlené práce k tomu, aby bylo jisté, že je potřebná, užitečná a je pravděpodobné, že bude úspěšná. Zvážit její důsledky společenské a dopad na životní prostředí.
- Ujistit se, že všechna práce je ihned kompetentně, přesně a neodstranitelně zaznamenávána osobou, která práci provádí, a že následné zpracování a hlášení zajistí její integritu a použitelnost tak dlouho, jak to může být potřeba.
- Ujistit se, že všechny materiály, včetně vzorků, jsou identifikovány, je s nimi bezpečně zacházeno, jsou řádně používány, transportovány, rozdělovány a zařazovány a že je k dispozici náležitá informace, která se jich týká.
- Nést plnou odpovědnost za přijatou práci a technická rozhodnutí konzistentní s bezpečností, zdravím a obecným prospěchem lidí a neprodleně odkrývat všechny faktory, které je mohou ohrozit, nebo negativně ovlivnit životní prostředí.
- Respektovat zákony a uznávané hodnoty země, v níž působí.
- Vyhýbat se “konfliktu zájmů” ať již skutečnému nebo cítěnému všude tam, kde by mohlo dojít k ovlivnění odborného řešení či k negativnímu dopadu na životní prostředí, kde je to možné, a odhalovat jak tyto konflikty, tak zúčastněné “strany”, pokud jsou známy.
- Být čestní a realističtí v nárocích a odhadech založených na dostupných údajích.
- Zachovávat nestrannost v rozhodování a posuzování.
- Odmítat úplatky v jakékoliv formě.
- Používat pouze ty tituly a označení, na něž mají právo.
- Zlepšovat úroveň chemického vzdělání.
- Udržovat a zlepšovat odbornou a technickou kompetenci a pověřovat ostatní odbornými a technologickými úkoly pouze pokud to umožňuje jejich úroveň kvalifikace a odborné praxe, nebo až po plném odhalení souvisejících omezení.
- Vyhledávat, přijímat a nabízet čestnou kritiku technických prací vedoucí ke zjištění a nápravě technických chyb a náležitě uvádět autorství ostatních.
- Chovat se stejně ke všem, bez ohledu na jejich funkce, rasu, náboženství, pohlaví, zdravotní stav, věk či národnost.
- Vyhýbat se možné úhoně na zdraví, reputaci, zaměstnání či majetku ostatních na základě falešných informací či zlého úmyslu.
- Pomáhat kolegům a spolupracovníkům v jejich profesním rozvoji a podporovat je v dodržování tohoto kodexu.